Yöneticilerin mutlaka sahip olması gereken özellikler

İş dünyası içerisinde birçok kişi taşıdığı özellikleri, başarıları, duruşu ve duygusal zekaları ile kariyerlerinin belirli bir aşamasında ekip arkadaşlarınıza liderlik yapmaya başlarlar. Birçok farklı özelliğe sahip bu kişiler aynı zamanda çoklu düşünme ve hareket etme yeteneklerine de sahiptir.  Yöneticilerin mutlaka sahip olmaları gereken özelliklerden birkaçını sizin için derledik. 

Çevrenizdekileri can kulağı ile dinleyin

Yöneticiler çalışanları tarafından ulaşılabilir olmalıdır. Çalışanlarını yakından tanımalı, sorunlarıyla ilgilenmeli ve kariyer aşamalarında destek olmalıdır. Bu noktada iyi bir yönetici veya lider etkili bir iletişime sahip olmalı ve çalışanlarını dinlemelidir.  

Zaman yönetimini çok iyi yapın

İş dünyasında zaman yönetimi oldukça basit gibi görünen ancak göründüğü kadar da kolay olmayan konular arasında yer alıyor. İyi bir yöneticide olmazsa olmaz özelliklerden biri de doğru zaman yönetimidir. Zamanınızı iyi yönetebilmek için, kısa ya da uzun vadeli işlerinizin listesini oluşturmalı ve bu listeye bağlı kalmalısınız. Aynı zamanda beklenmedik durumlar için zaman planlamanızda boş alan bırakmayı da ihmal etmemelisiniz.  

Doğru noktalarda geri bildirimler verin

Yöneticiliğini yaptığınız ekip arkadaşlarınız iş performansları hakkında merak içinde olurlar. Bu noktada onlara belirli aralıklarla geri bildirim sağlamalısınız. Yöneticilerin ekiplerini bilgilendirmek, çalışanların motivasyonunu artırmak için kesinlikle geri bildirim vermeleri gerekir.  

Çalışanlarınızın hem koçu hem de arkadaşı olun

Mentorluk daha deneyimli ve daha bilgili bir kişinin daha az deneyimli kişiye rehberlik etmesi anlamına geliyor. Dolayısıyla her yöneticinin sahip olması gereken özelliklerden bir tanesi de çalışanlarına iyi bir mentor olabilmektir. Yöneticilerin çalışanlarını yakından tanıması ve çalışanlarının sahip oldukları potansiyeli fark ederek onlara başarılı bir şekilde rehberlik etmesi gerekir.  

Beden dilini kullanmayı öğrenin 

Beden dili, jest ve mimik kullanımı etkili bir iletişimde sözün sınırlarını aşar. Bir yönetici olarak sadece çalışanlarınızın yanında ya da onlar ile olan iletişiminizde değil; bulunduğunuz her ortamda beden dilinizi etkin kullanmayı bilmeniz gerekir. Sözleriniz beden diliniz ile uymuyorsa anlattıklarınız karşı taraf için hiçbir anlam ifade etmeyecektir.  

bir yorum bırakın