Freelancer Olmak İçin Yapman Gerekenler

Günümüzde oldukça sık duyulan, serbest çalışma anlamına gelen freelancer; kişinin herhangi bir işletmeye bağlı kalmadan uzaktan çalışmasına imkan sağlamaktadır. pandemi dönemi il birlikte giderek yaygınlaşan ve evden yapılabilecek, uzaktan uygulanabilecek ve yürütülebilecek birçok meslek için biçilmiş kaftan. Yazarlık, editörlük, fotoğrafçılık, danışmanlık, görsel tasarım uzmanlığı, sosyal medya yönetimi, yazılım gibi birçok farklı alanda uygulanabilen freelancerlık, özellikle iş dünyasına yeni atılan gençler arasında daha da revaçta. Peki freelancer olmak için neler yapmak gerekiyor? Ajans Dijital Kalem‘in blog içerik yönetimi hizmeti sunduğu Cigna Finans freelancer olmak için yapılması gerekenleri paylaştı.

İlk aşamada ne yapacağına karar vermek için iyi bir araştırma şart

freelance, kariyer, iş, çalışma

 

Freelancer olarak bir meslekte çalışmanın ilk ve belki de en önemli yolu, öncelikle ne yapmak istediğine net olarak karar vermektir. Birçok farklı meslek türü arasından kendi kişiliğin, karakterin ve deneyimlerine uygun olanı bulmak ve kendine bu alanda bir yol haritası çizmek için çok iyi bir analiz ve araştırma yapman gerekiyor. Bazı mesleklerin, ofise gitmeden, bir işletmeye bağlı kalmadan yapılması ilk başta insana cezbedici gelebiliyor ve ilk aşamada sanki rahatlıkla yapılabilmiş izlenimi uyandırabiliyor. Ancak senin burada dikkat etmen gereken kendi yeteneklerine ve geçmişte deneyimini kazandığın işe ve alana odaklanmak. İster bir freelancer olarak farklı şirketlerle çalış ister kendi işini yap, mutlaka uzmanlığına göre bir alana yönelmen senin için en doğrusu olacaktır. Freelancerlığın verdiği rüzgara ve özgürlük duygusuna kapılarak yanlış alana yönelmen kariyerin için de sıkıntılı bir sürecin başlangıcı olabilir.

Kendine uygun işleri seçmelisin

freelance, kariyer, iş, çalışma

Freelancer olarak bir mesleği icra etmeye başladığında dikkat etmen gereken noktalardan biri de kendini zorlamayacak, kendini gösterebileceğin, ifade edebileceğin işleri, projeleri seçmektir. İlk işlerinde zorlanacağın ve seni istemediğin sonuçlara götürecek projelere yönelmen durumunda kariyerinin bu yeni basamağında sıkıntılarla karşılaşabilirsin. Kendini daha rahat motive edeceğin ve başarıya daha hızlı ulaşabileceğin projeleri seçebilirsin. Bu şekilde kendi çalışma programını da daha kolay oluşturabilir ve günlük çalışma rutinlerini düzenleyebilirsin.

Kendi motivasyonunu sağlaman önemli

freelance, kariyer, iş, çalışma

Belirli bir ofis ya da iş yerinde çalışan kişiler, burada kendileri için özel olarak oluşturulmuş ortamlarda çalışırlar ve kendilerini işe motive etmeleri daha kolay olabilir. Bunun tam tersi uzaktan, çoğu zaman evden ya da dışarıda bir yerlerde iş yapmaya çalışan freelancerlar içinse durum tam tersidir. Hem tanımlı bir iş ortamı olmadığından hem de uzakta ve yalnız olduklarından işe motive olmaları, kendilerini bir yere odaklamaları zor olabilir. Bunun için başarılı bir freelancer olmak istiyorsan bu sorunu atlatmak için kendine motivasyon kaynakları bulmalısın. Kendi kendini motive etmenin ve işe odaklanmanın yollarını keşfetmelisin. Başarın biraz da bu noktadan geçiyor.

Yabancı dil ve teknoloji hakimiyetini de sağlamalısın

freelance, kariyer, iş, çalışma

Freelancer olarak senin işini kolaylaştıracak diğer bir unsur da yabancı dile hakim olmandır. İş yaptığın alanlarda yabancı ülkelerde neler yapıldığını bilmen, oraları takip etmen ve literatürü taraman her şeyden önce senin işini kolaylaştıracaktır. Bunun dışında iş yeri dışında olduğundan oradaki teknolojik fırsatlardan uzakta olacaksın. Bunun için kendini teknoloji anlamında da geliştirmen ve yeni çıkan ürünleri takip etmen ve kullanman işini çok kolaylaştıracaktır. Yine başarılı olmanı sağlayacak en önemli ve kritik unsurlardan biri de networktür. Bugünün iş dünyasında başarıyı ve parayı getiren en önemli unsurlardan olan networking, özellikle freelancer olarak sana iş imkanı sağlayabilir ve tercih edilebilir biri olmanın yolunu açabilir. İş yaptığın ve beraber çalıştığın kişileri, şirketleri ağına eklemek ve onları referans olarak kullanmak fayda sağlayacaktır.

Kendi çalışma ortamını oluşturmalısın

freelance, kariyer, iş, çalışma

Freelancer olmak istiyorsan kendi çalışma ortamını oluşturmanda fayda var. Kendi ofisini oluşturabileceğin gibi ev içinde de kendine özel bir alan yaratabilirsin. Kendi masanı, çalışma koltuğunu, gerekirse kütüphaneni ve diğer eşyalarını da koyabileceğin ortamı yaratmalısın. Gün içerisinde çoğu zamanını burada geçireceğinden ışık, ses gibi çevresel faktörleri de dikkate alman önemlidir.

Özel hayatınla karıştırmamalısın

freelance, kariyer, iş, çalışma

Freelancer olarak kariyer yapmak ve başarı basamaklarını tırmanmak istiyorsan yapman gereken şeylerden bir diğeri de özel hayatını ve iş hayatını ayırmaktır. Kendine oluşturacağın çalışma programı ile ikisi arasındaki dengeyi sağlamayı başarmalısın. Gün içinde iş akışını oluşturman verimli çalışmayı da beraberinde getirir. Böylelikle hem kendine hem de sevdiklerine kaliteli vakit ayırabilirsin.

bir yorum bırakın