Videolu özgeçmiş hazırlamanın 6 püf noktası

Son dönemlerde iş dünyasının rekabetçi yapısının artması, teknolojik süreçlerin iş dünyasına etkisi ve yeni nesil insan kaynakları yöntemleri, iş başvuru süreçlerinde birçok yeniliğin kapılarını araladı. Özellikle stabil içeriklerden ziyade interaktif içeriklerin insan kaynakları uzmanları tarafından sıklıkla tercih edilmesi iş başvuru süreçlerinde video özgeçmişlerin öneminin artmasını sağladı. İş dünyasını etkileyen tüm bu gelişmelerin ışığında iş arayan adaylara 10 kata kadar öne çıkma imkanı sağlayan video özgeçmiş özelliği ile adayları ve işverenleri daha verimli ve hızlı bir iletişimde buluşturan, Dijital Pazarlama, Pazarlama, Marka Danışmanlığı ve İçerik Üretimi Ajansı Ajans Dijital Kalem’in iletişim danışmanlığı hizmeti sunduğu Eleman.net, videolu özgeçmiş hazırlamanın püf noktalarını paylaştı.

Türkiye’de videolu özgeçmiş hizmetini adaylar ve işverenler ile buluşturan ilk marka olan Eleman.net’in adaylara önerileri şu şekilde:

Videonun süresini kontrol edin

Adayların video özgeçmiş hazırlarken sıklıkla yaptığı hataların başında uzun video süreleri yer alıyor. İnsan kaynakları uzmanların videonun süresinden ziyade içeriğin kalitesine odaklandığı biliniyor. Uzmanlara göre adayların detaylarla çok fazla zaman kaybetmeleri yerine, sade ve anlaşılır bir içerik planı hazırlayarak ve akıcı bir üslupla kendilerini ifade etmeleri değer taşıyor.

Dikkat dağıtan unsurlardan kurtulun

Adayların video özgeçmiş hazırlarken arka planda dikkat dağıtan unsurlara maksimum seviyede dikkat etmesi gerekiyor. Klasik ve sade arka plan seçimleri ile video odağının iş başvurusu yapan aday üzerinde olması büyük önem taşıyor. Ayrıca videodaki ses kirliliğinin ve yanlış telaffuzların önüne geçilmesi adına mikrofon kullanımı da uzmanlar tarafından öneriliyor.

Diksiyonunuza dikkat edin

İnsan kaynakları uzmanları ile aday arasındaki ilk temas ve izlenim oldukça değerli. İlk temas aday hakkındaki soru işaretlerinin giderilmesini, adayın tutum ve davranışlarının daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. Bu noktada adayların video çekimi esnasında diksiyonuna dikkat etmesi ve oluşabilecek hata payını en aza indirmesi gerekiyor.

Işığı doğru kullanın ve kurguya önem verin

Kaliteli bir video içeriği için ışık kullanımı oldukça önemlidir. Adayların video kalitesini artırmak için doğru ışık kullanım metotlarından yararlanması gerekiyor. Öte yandan uzmanlar, hazırlanan videonun bir kurgu sürecini tabi tutulması ve video içerisinde yapılan hataların kurgu yardımıyla ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çiziyor.

Kronolojiye dikkat edin

Video özgeçmiş süreçleri ile ilgili teknik konular kadar adayın performansının da önemli olduğu biliniyor. Uzmanlara göre adaylar video özgeçmiş hazırlarken belirli bir kronolojiye bağlı kalmalı. Adayların kişisel bilgilerini paylaştıktan sonra firmaya neden başvuru yaptığını ve firmaya hangi konularda değer katabileceğini belirtmesi gerekiyor.

Kariyer hedefinizi anlatın

Video özgeçmiş hazırlayan adayların başvuru sürecinde ne gibi hedefleri olduğunu, nasıl bir kariyer planı yaptığını, ilerleyen yıllarda ne gibi görevler üstlenmek istediğini belirtmesi büyük önem taşıyor. Uzmanlar istekli ve gelecek hedefini aktaran adayların bir adım önde olduğu ifade ediyor.

bir yorum bırakın