Video pazarlamasında 6 önemli nokta

Hakla ilişkiler ve dijital pazarlama ajansı Ajans Dijital Kalem’in halkla ilişkiler, basın iletişimi alanlarında hizmet sunduğu Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör, video içerik pazarlamasıyla ilgili öneriler sundu.

Murat Erdör, video pazarlamasıyla ilgili atılabilecek doğru stratejik hamleleri şu şekilde sıraladı: 

Marka ile tutarlılık

Video içerik pazarlaması yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan ilki, marka ile oluşturulan video arasındaki tutarlılıktır. Videonun tonu, grafik etkileri, renk ve müzik kullanımı gibi özgün öğeler, video ile marka arasında köprü görevi görmelidir.

Akılda kalıcı video

Video içerik pazarlamasının en önemli başarı kriteri içeriğin kalitesidir. Oluşturulan içeriklerde satış ve pazarlamadan ziyade hikâyenin ön plana tutulması videonun akılda kalıcı olmasını sağlayacaktır. Ayrıca video içeriklerinde marka ile uyumlu bir hikâyesinin olması, markaya güç kazandıracaktır.

İlk 10 saniye!

Hedef kitleniz video içeriklerinizi izlerken tatmin olmalıdır. Bundan dolayı video içeriklerinizin dikkat çekici olması gerekir. Hedef özellikle ilk on saniyede hedef kitlenizi etkilemek olmalıdır. Video içeriklerinizi oluştururken hedef kitlenizin alışkanlıkları, davranışları, yaşam tarzları, ilgi alanları ve merak duydukları şeyleri göz önünde bulundurun.

SEO ve özgün içerik

Video içerikleriniz ile ilgili SEO çalışmaları yapmanız ve video açıklamalarına gereken önemi vermeniz, arama motorlarında içeriğinizi tanımlar ve ön plana çıkarır. Öte yandan anahtar kelime seçimleriniz, başlıklarınız ve açıklamalarınız da özgün olmalıdır. Video içerik optimazasyonunu başarılı bir biçimde gerçekleştirmeniz video içerik pazarlamasında sizi rakiplerinize göre bir adım ileriye götürecektir.

Video platformunuzu oluşturun

Dünyada günde bir milyar saatin üzerinde video içeriğinin tüketildiği ve dünyanın en büyük ikinci arama motoru olarak anılan Youtube, video içerik pazarlamasında tartışmasız lider sosyal medya platformu durumunda. Dolayısıyla mevcut değilse bir YouTube kanalı açmanız ve düzenli olarak markanız ile uyumlu video içerikleri paylaşmanız, hedef kitlenizle bağ kurmanızda yardımcı olacaktır.

Hafif dil, eğlenceli içerik

Video içeriklerinizi oluştururken ağır bir dil kullanmamaya özen gösterin. Günlük dil ve esprili bir yaklaşım sergilemeniz hedef kitlenizi cezbetmenize yardımcı olacaktır. Didaktik bir dil kullanımı ve ciddi bir yaklaşım videolarını sıkıcı kılabilir. Video içeriklerinizde hedef kitlenize vermek istediğiniz mesajları her zaman hafif ve eğlenceli bir biçimde yönlendirin.

Murat Erdör hakkında

TED Ankara Koleji’nde lise eğitimini tamamladıktan sonra Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1999 yılında mezun olan Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör, Bahçeşehir Üniversitesi’nde “Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi” üzerine master yaptı. Finans, hizmet ve enerji sektörlerinde yerli ve yabancı birçok şirkette çalıştıktan sonra, uzun süre dijital pazarlama ve otomasyon konusunda dünyanın sayılı markalarından biri olan Emarsys’de Türkiye Ülke Müdürlüğü görevini yürüttü. Emarsys’deki başarılarının ardından Türkiye’nin lider pazarlama platformu Euromessage’da Türkiye Genel Müdürü olarak çalışan Erdör, 20 senelik kurumsal hayata ara verip kendi firmasını kurdu. Kariyerine “dijital dönüşüm danışmanı” olarak devam eden Erdör, aynı zamanda “Bilgi Paylaştıkça Güzel” temalı www.muraterdor.com adlı web sayfasıyla farklı konularda sektöre katkıda bulunuyor.

bir yorum bırakın