KOBİ’lere dijital dünya kılavuzu 

Pazarlama, dijital pazarlama, halkla ilişkiler (PR) ve içerik üretimi ajansı Ajans Dijital Kalem’in iletişim danışmanlığı hizmeti sunduğu ve yazılım, tasarım, sosyal medya, dijital pazarlama ve sadakat uygulamaları konularında markalara hizmet veren Markakod’un CEO’su Ahmet Göker, kritik salgın dönemi ve sonrasında dijital dünyada KOBİ’lerin mutlaka atması gereken adımları paylaştı.

Çevrimiçi varlıkların önemi artıyor

Karantina sürecinin getirdiği yaşam süreci dolayısıyla şimdiye kadar olmadığından çok daha fazla insan çevrimiçi durumda. Bu durumu fırsata çevirmek için KOBİ’lerin online varlıklarını geliştirmeleri, mümkünse küçük bütçelerle yenilemeler ve düzenlemeler yapmaları önemli pazarlama fırsatları sunuyor. KOBİ’lerin müşterileriyle buluştuğu ilk alanlardan biri olan web sitelerinin yanı sıra mobil aplikasyon, blog, Youtube kanalı gibi mevcut online varlıklara küçük de olsa yatırımlar yapmalarının bilinirlik, satış ve gelir artırışını beraberinde getireceği unutulmamalıdır.

Dijital itibar KOBİler için de öncelik

İtibar yönetimi sadece büyük markalar için değildir. Küçük ve orta boy işletmeler, daha iyi hizmet vermek için müşterilerinin onlar hakkında ne düşündüklerini ne söylediklerini bilmeli ve yazılan tüm yorumları mutlaka takip etmelidirler. Dijital dünyada işletmeye ait itibarın doğru yönetimi için dijital PR’a ya da diğer bir deyişle dijital halkla ilişkilere yatırım yapılmalıdır. Ayrıca dijital dünyada olumsuz görüş bildiren müşterilerle iletişim kurulmalı ve mevcut sorunlarına çözüm sunulmalıdır.

Google Benim İşletmem hizmeti

KOBİ’ler içinde müşteriye ulaştıracak dijital araçlardan biri de Google Benim İşletmem (Google My Business) hizmetidir. Google üzerinden kolayca ulaşılabilecek bu hizmet, KOBİ’lere ait bilgileri Google üzerinden kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuyor. Bu hizmeti kullanmak için bir gmail e-posta hesabınız sahip olmanız yeterli.

Facebook, Linkedin ve Instagram reklamları

Facebook, daha fazla lokal bilinirlik oluşturulmasına, hedefleme yaparak daha fazla takipçi ve müşteriye ulaşılmasına yardımcı olan birçok reklam türüne sahip. Facebook’un yanı sıra Linkedin ve Instagram, sundukları reklam alternatifleri sayesinde de KOBİ’lere, ürün ve hizmetlerine ait bilinirliği artırarak, daha çok satışı ve gelir elde etmelerini mümkün kılıyor.

Mobil uyumluluk olmazsa olmaz

Günümüzde web siteleri bir anlamda KOBİ’lerin web dünyadaki dijital ofisleri durumunda. İşletme hakkındaki bilgilerin yanı sıra ürün ve hizmetlere ait detaylara da bir tıkla ulaşılmasını sağlayan web sitelerinin içeriği ve tasarımları günümüzde de ihmal ediliyor. Web sitesinin KOBİ’ler için günümüzde bir gereklilik değil zorunluluk olduğu ve müşterilere daha hızlı ve kolay erişimi sağladığı unutulmamalıdır. Şirketi, hizmetlerini ve ürünlerini anlatan web sitesinin içeriği ve tasarımının yanı sıra mobil uyumlu olması da çok önemlidir. KOBİ’lerin halen sitelerinin büyük bölümünün mobile uyumlu olmadığı bir gerçek. Oysaki günümüzde insanlar web dünyasına erişimlerini ağırlıklı olarak mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriyorlar.

Video içerik artık daha ucuz

Video içerik günden güne gelişme gösteren bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde büyük ve pahalı yatırımlar yerine küçük bütçeler harcayarak videolar oluşturmak ve müşterilere ulaşacak pazarlama çalışmaları yapmak mümkün. Videolar hazırlanırken KOBİ’lerin mutlaka dikkat etmeleri gereken noktalar; videonun ürün ve hizmet ile uyumluluğu, akılda kalıcı ve özgün olması, ilk 10 saniyede müşteriye verilmek istenen mesajları sunması, ağır olmayan ve mümkünse eğlenceli bir dil kullanılmasıdır.

Doğru içerik her zaman kral

Doğru türde içerik üretmek, küçük ve orta boylu işletmelerin dijital pazarlamasının önemli bir parçasıdır. Sıradan, kalıplaşmış cümleler ve ağır dil içeren, uzun, okuması ve anlaşılması zor içerikler KOBİ’lerin en önemli sorunlarından biri durumunda. Hem sosyal medya hesapları hem de dijital dünyanın diğer alanlarında kullanılan içerikler kısa, sıradan ve kalıplaşmış cümlelerden uzak, okunması ve anlaşılması kolay bir yapıda olmalıdır.

KOBİlerin yeni silahı webinar

İnternet semineri ya da online toplantı, online buluşma olarak da adlandırılan webinar, internet üzerinden gerçekleştirilen seminerlere ya da canlı video konferanslara verilen addır. KOBİ’ler için yeni ve korkutucu gözüken bu terim, aslında çok kolay uygulanabilecek ve işletmeye fayda sağlayacak bir pazarlama aracıdır. KOBİ’lerin bayilerine, acentelerine, çalışanlarına veya müşterilerine yönelik gerçekleştirebilecekleri düşük maliyetli online buluşmalar-webinarlar, izleyicilerle bağlantı kurmaya yardımcı olan harika bir yöntemdir.

E-posta pazarlama ile daha fazla geri dönüş

Kişiye özel e-posta gönderimi, özellikle kritik dönemlerde KOBİ’lerin daha fazla geri dönüş almalarına olanak sağlıyor. Herkese aynı mesajı gönderen KOBİ’lerin satış anlamında fazla şansı yokken, kişiye özel e-posta gönderenlerin okunma ve geri dönüşüm oranlarının fazla olduğu görülmektedir. Aylık bir e-posta bülteni oluşturmak veya özel teklifleri ve indirimleri içeren, müşteriye fayda sunan pazarlama e-postaları göndermek bilinirliği ve gelir artışını beraberinde getirmektedir.

Online işbirliklerinin değeri artıyor

Markakod’un CEO’su Ahmet Göker son olarak, özellikle kritik dönemler ve sonrasında gerçekleştirilen işbirliklerinin, KOBİ’lere büyük markalardan daha fazla değer kattığını belirtiyor. KOBİ’lerin hem ürün ve hizmetlerini tanıtmalarını sağlayacak hem de farklı sektörlerden potansiyel müşterilere dokunacak işbirliklerine mutlaka açık olmaları gerektiğini ifade eden Göker; bunun içinde uygun bir bütçeyle ve uzmanlığıyla dijital alanda yetkin ve işbirliklerini doğru yönetecek, aynı zamanda işletmeye gelir de sağlayacak danışmanlık hizmetlerinden KOBİ’lerin mutlaka yararlanmalarını öneriyor.

bir yorum bırakın