FROM THE BLOG

Türkiye basın özgürlüğünde kaçıncı sırada?

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), 2016 Dünya Basın Özgürlüğü Raporu‘nu Washington’da açıkladı. Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler, örgütünün hazırladığı basın özgürlüğü endeksinde iki sıra gerileyerek 151’inci sırada yer aldı.

180 ülkenin değerlendirildiği özgürlük karnesinde Türkiye geçen yıla göre iki sıra daha gerileyerek 151’inci yer aldı, “gazetecilik yapmanın zor olduğu ülkeler arasında” yer aldı.

Amerika’nın Sesi’nin (VOA) haberine göre; örgütün ABD Direktörü Dephine Halgand’ın basın kuruluşlarıyla paylaştığı raporda Türkiye, Rusya’nın da gerisinde kalarak 151’inci sıraya düştü. 2015 raporuna göre 2 sıra daha gerileyen Türkiye, Tacikistan ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında yer aldı. Raporda, “Türkiye’de gerilemeye yol açan karmaşa, Suriye’deki çatışmalar ve PKK’li Kürt isyancılarla mücadelenin yeniden başlamasından kaynaklanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gittikçe büyüyen otoriter yönetimi ve yöneticilerin gösterdiği paranoya, hali hazırda kutuplaşmış bir toplumdaki çatlağı daha da derinleştirdi” denildi.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir