FROM THE BLOG

Kayıt dışı emlakçılar oyun dışı kalacak.

Halkla ilişkiler ve sosyal medya ajansı Dijital Kalem’in iletişim hizmetleri sunduğu, Türkiye’nin ilk emlak portalı Milliyetemlak.com’un Genel Müdürü Müge Seymen, meclis gündemine alınan ve yıl sonuna kadar çıkması beklenen yeni emlak yasasının sektöre etkileri ve getireceği yeniliklerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 100 binin üzerinde kişiye iş olanağı sağlayan emlak sektörünün yeni düzenlemeyle daha şeffaf bir yapıya kavuşacağını belirten Seymen, “Kayıt dışı ve ikinci iş olarak emlak komisyonculuğu yapan kişiler oyun dışı kalacak” dedi.

Emlak müşavirliğinin ve emlak komisyonculuğunun hukuki olarak 2004 yılında yayınlanan tebliğe bağlı olarak yürütüldüğünü ifade eden Seymen, sektörün hukuki statüye kavuşmasına, gelişim ve dönüşümüne etki edecek her türlü adıma destek verdiklerini vurgulayarak, “Meclis gündeminde yer alan yasa, sektörde ihtiyaç duyulan standartlara kavuşulması anlamında büyük önem taşıyor. Emlak müşavirliğinin ve emlak komisyonculuğunun lisans ve ön lisans eğitimlerine tabi olması emlak işini eğitimli, tecrübeli ve işi bilen kişilerin yapmasını sağlayacak. Böylece tüketici tarafında yaşanan mağduriyetlerin önüne geçilecek” dedi.

Üniversite mezunları müşavir olacak

Yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle emlak müşavirliği ve emlak komisyonculuğuna eğitim standartları geleceğini belirten Seymen sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni yasaya göre, lisans alabilmek için 4 yıllık üniversite, tapu meslek yüksekokulları veya emlak yönetimi konularında eğitim veren en az iki yıllık yüksekokuldan mezun olmanın yanı sıra lisans sınavını da kazanmak zorunlu olacak. Lisansı olmadan emlakçılık yapanlar hakkında cezai yaptırımlar uygulanacak.”

Yeni yasa emlak sektörüne neler getirecek?

  1. Emlak sektörüne standart getirilecek, mesleki statü güçlenecek.
  2. Yeni yasayla emlak müşavirliği ve emlak komisyonculuğu lisans alınarak yapılacak.
  3. Kayıt dışı ve ikinci iş olarak emlakçılık yapanlar oyun dışı kalacak.
  4. Emlak sektörüne denetim ve cezai sorumluluklar getirilecek.
  5. Sadece üniversite mezunları “müşavir” olacak.
  6. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na bağlı olarak Lisanslı Emlak Müşavirliği ve Komisyonculuğu Kurulu kurulacak. 

 

Yeni yasa tüketiciye neler getirecek?

  1. Daha güvenilir ve şeffaf hizmet alınacak.
  2. Tüketici mağduriyetleri için denetim ve cezai sorumluluklar getirilecek.
  3. Daha eğitimli, daha profesyonel emlak müşaviri ve emlak komisyoncularından hizmet alınacak.
  4. Müşteri memnuniyeti daha çok önem kazanacak.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir