FROM THE BLOG

İngilizce internetteki diğer dilleri nasıl engelliyor?

İnterneti girebilmek için bir Wi-Fi bağlantısına sahip olmak aslında sadece bir başlangıç. Peki açılan sayfalarda çıkan sözcükleri okuyamadıktan sonra en hızlı internete sahip olmak bir anlam taşır mı?

Dünyanın her yerinde internet ulaşımı sağlansa bile, dil engelleri tam bir erişimi imkansız kılacaktır.

Dil çeşitliliği internette ne yazık ki büyük bir sorun. İnternet üzerinden dünya genelindeki 7100 dilin sadece %5’ine ulaşılabiliyor. Dünyadaki bu dillerin %80’i sadece 100,000 kişiden az insanın konuştuğu bir dil olsa da, küresel internet bağlantısının konuşulduğu bugünlerde bu sorun hiç de küçümsenecek bir sorun değil.

İnternetteki 10 milyondan fazla sitede yapılan araştırmaya göre, bu sitelerin %55’inin içeriklerini İngilizce verdikleri ortaya çıkmış durumda.

Ancak dünya üzerindeki 7 milyar insandan sadece 360 milyonu İngilizceyi ilk lisan olarak konuşabiliyor. Karşılaştırmak gerekirse 1.2 milyar insan Çinceyi ilk lisanı olarak konuşuyor ancak içeriklerini Çince veren siteler sadece %2.2’de kalıyor. Hatta dünyada en fazla konuşulan dördüncü dil olan Hintçe, internet sitelerinin %0.1’i tarafından kullanılıyor.

Bazı aktivistlere göre internetteki dil çeşitliliğinin azlığı, daha az bilinen dillerin demode olmasına neden oluyor.

Kültür ve kimliğin göstergesi olan bu diller, kolektif aidiyet hissi oluşturmanın ve tarihe doğrudan bağlanılmasının yolunu açar. Yani diller öldüğü zaman, kültürlerin de bir parçası yok olur. Kültürün korunması ise önemli bir küresel amaç olarak ortada durmakta.

İstatistik portalı Statista tarafından hazırlanan grafik, dil ulaşımındaki eşitsizliği ortaya koyuyor. Gerçek hayatta dillerin ne kadar karşılık bulduğu ile 10 milyon internet sitesinde bu dillerin nasıl temsil edildiği ilginç örneklerle gösteriliyor.

graf

 

 

Kaynak: http://dijitalhayat.tv/internet-2/ingilizce-internetteki-diger-dilleri-nasil-engelliyor

www.mashable.com

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir