FROM THE BLOG

Google, modanın geçmişini dijitalleştirdi

Dünyanın en büyük arama motoru Google, online olarak gezilebilen müzelerden sonra şimdi de modaya el attı. Google, modanın 3 bin yıllık geçmişini aranabilir bir dijital arşiv halinde yeniden derledi. Diğer taraftan şirket oldukça değerli bir veri setiyle daha “oynama” şansı elde etti.

Google’ın sanat ve kültür birimi Google Arts and Culture altında We Wear Culture başlığıyla yayınlanan moda projesi, müzeler, moda evleri, üniversiteler gibi 180’den fazla iş ortağıyla birlikte gerçekleştirildi. Elde edilen verileri başarılı bir şekilde derleyen We Wear Culture, giyinme biçimimizin tarihçesinden gelmiş geçmiş en etkili moda ikonlarına ve moda akımlarına kadar modayla ilgili merak ettiğiniz birçok konuya uzanıyor. Hikayeleştirme ve görselleştirme açısından yine iyi iş çıkaran Google, We Work Culture’da online sergileri de unutmamış.

Projenin kullanıcılar için temel faydası müzeler başta olmak üzere bir grup elitin elinde saklanan bilgiyi dünyanın erişimine açması. Moda dünyasında çalışan tasarımcılar ya da stilistler gibi çok sayıda paydaş için de hayli kullanışlı bir arşiv sunması oldukça önemli. We Wear Culture sayesinde 20 ve 21’inci yüzyıldaki moda aksesuarlarını görmek için dünınyanın diğer ucundaki müzelere gitme zorunluluğunuz ortadan kalkıyor.

 

Halkla ilişkiler ve dijital pazarlama ajansı Ajans Dijital Kalem hakkında detaylı bilgi için: www.ajansdijitalkalem.com

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir