FROM THE BLOG

Facebook pazarlamasını mükemmel yapan 5 marka

Son zamanlarda Facebook ile ilgili çok soru işareti var kafalarda. Hala işe yarıyor mu? Düşüşe mi geçti? Şirketler hala işe yarar buluyor mu? Gibi onlarca sorunun ardı arkası kesilmedi gitti.

1,39 milyarı aşkın aktif kullanıcısı ile rahatlıkla söyleyebilirim ki Facebook hala canlı ve işe yarar. Tabii ki kullanmasını bilene. Şimdilerde onlarca farklı soyal medya ağı olmasına rağmen Facebook hala oyunda ve oyun kurucu rolünü görüyor. Bu tabii benim fikrim. 🙂

Facebook, Twitter kadar hızlı bilgi akışı sağlamasa bile ondan daha geniş bilgi akışı sağlar ve daha derin tartışmaların ve detayların paylaşılabileceği bir alan hala.

Facebook`un bir başka avantajı ise karakter ve fotoğraf konusunda size sınırlamıyor oluşudur. Bu özelliklerinden dolayı hergün yeni sosyal ağlar çıkmasına rağmen Facebook canlılığını koruyor ve hala oyun kurucu rolünü elinde tutuyor.

Şimdi size milyonlarca markanın arasından Facebook`ta nasıl sıyrılıp önemli bir noktaya gelebileceğinize yardımcı olacak bazı taktikleri bazı markalar üzerinden vereceğim.

Bu taktikleri kullanmak ve başarılı olmak için dünyanın sayılı markaları arasında olmak zorunda değilsiniz.

Nike: Beğeni sayısı: 22 milyon

Kolaylıkla söyleyebiliriz ki Nike Facebook’da en büyük isimlerden biri. Pazarlama bütçeleri bile birçok şirketin değerinden daha fazla olan bir marka olarak Facebook’da önemli bir noktada duruyor. Buna rağmen hala Adidas ve Under Armour gibi ciddi rakipleri kendisini takip etmektedir. Belki bu sizlere kenderini hemen promosyon yapmaya iteceğini düşündürmüş olabilir. Fakat kendileri öyle bir yola başvurmadan güçlü duruşlarını Facebook sayfalarına da yansıtmışlar ve güçlü sloganlarını orada tutmayı sürdürüyorlar. Bu slogan ana sayfalarında, paylaştıkları görsellerde ve hashtag’lerde de güçlü bir şekilde kullanmayı sürdürüyorlar.

Ortaya çıkardıkları yeni ürünlerle, yardım girişimleri, cesaretli duruşlarıyla ve bilimsel verilerle Facebook sayfalarında iyi bir ivme kazanmayı başarmışlar. Onları rakiplerinden farklı kılan başka bir özellik ise her üründe yaptıkları derin araştırmalar sonucu ortaya koydukları bilimsel kanıt ve dizayn anlamında ise sürekli bir gelişme sağlamalarıdır. Ayrıca ürünleri müthiş mühendislik ve bilimsel deneyimler sonucu ortaya çıkan dayanıklı ve sağlam imajı ortaya çıkarıyor.

Nike

Nike birçok rakibinden farklı bir yola başvurup her spor dalı içinfarlı bir sayfa açmıştır. Golg için ayrı bir sayfa varken Futbol için ise başka bir sayfa açmıştır. Böylece daha iyi bir hedef kitle yakalamış oluyor.

March of Dimes: Beğeni sayısı: 588 bin

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olmak ve bunun pazarlamasını yapmak kolay bir iş olmasa gerek. Bu kadar kuruluş arasından doğru olanı seçmek, birini diğerine tercih etmek için kuruluşların çok iyi stratejiler geliştirmesi gerekmektedir.

March_of_Dimes

March of Dimes adlı kuruluş eğitici bir bakış açısıyla muhteşem bir yol izlemiş ve rakiplerine göre bayağı önde olmayı başarmıştır. Facebook sayfalarında sizi resmen bilgiye doyuran bir yol izlemişler. Sağlıklı yiyeceklerdeni besleyici vitaminlere ve bebek bakımına kadar çoğu konuda hamile anneler ve çocukları ile ilgili birçok önemli bilgiyi paylaşmaktadırlar. Ayrıca “March of Babies” adlı bir uygulama ile sizleri harekete geçiren ve para toplamanızı sağlayan bir yöntem de mevcuttur.

39 hafta adlı bir başka uygulama yapan March of Dimes, bu uygulama ile takipçilerinin hamilelik boyunca her hafta zamanlarının nasıl geçtiğini ve hamilelik boyunca edindikleri deneyimleri anlatan bir platform oluşturmuşlar. Bu girişim sayesinde kendileri için harekete geçen ve para toplayan kişi sayısında yüzde 75 artış sağlanırken gelirlerinde de yüzde yüz bir artış sağlanmıştır.

TOMS: Beğeni sayısı: 2.9 milyon

İnsanlar bir şey aldıklarında yanında bir üründe ücretsiz veren markaları sever. TOMS bir alana bir tane de bedava stratejisini mükemmel uygulayan markalardan biri. Aldığınız her ayakkabı veya gözlük için birer tane de ihtiyacı olana verilecek stratejisiyle mükemmel bir ivme kazandılar.

Geçtiğimiz dönemlerde kahve çekirdeği de satmaya başlayan TOMS alınan her kahve için ihtiyacı olanlara temiz su sloganıyla adından söz ettirmeyi başardı.

TOMS

TOMS ayrıca vermekten pek hoşlanmayan y kuşağını da Facebook sayfası üzerinden paylaştığı fotoğraflar ile vurarak ve ayrıca fazla para vermenize gerek kalmadan ihtiyacı olan insanlara yardım edebilirsiniz stratejisi ile yakalamış. İnsanların yaptıkları alışveriş ile paralarının nereye gittiğini göstermek için hangi yardım kuruluşlarına destek olduğunu da Facebook sayfasında göstererek güven olayını pekiştirmiştir.

Universal Stüdyoları Orlando:: Beğeni sayısı: 1.2 milyon

Pazarlama stratejisi geliştirdiğiniz zaman genelde rakiplerinizin ne yaptığına ve bunu çalışıp çalışmadığına bakarsınız. Universal ise Disney World hemen kendilerinin birkaç kilometre ötelerinde olmasına rağmen rakibinin ne yaptığına, nasıl bir strateji uyguladığına bakmıyor.

Harry Potter yazarı ile birlikte ortaya koydukları Harry Potter`ın büyüleyici dünyası ile ziyaretçi sayılarını artımışlar ve oyuna dahil olmuşlardır.

Facebook sayfalrını ziyaret ettiğinizde ise Disney`inkinden farklı bir yöntem kullandıkalrını hemen farkedeceksiniz. Universal interaktif bir yol izleyerek stüdyoları ziyaret eden insnaların çektikleri fotoğrafları sayfalarında paylaşarak etkileşimi arttırıyorlar.

Universal_Studios

2014`ün sonlarında ise “En iyi 100 an” diye bir kampanya yaparak ziyarteçilerinin çektikleri fotoğraflardan en iyi 100 tanesi ile bir album oluşturdular. Fotoğraflar ziyarteçilerinin parkta geçirdikleri eğlenceli zamanlarda kendilerinin çekip ve Facebook`da paylaştığı fotoğraflardan oluşmaktadır. Ayrıca takipçilerini ve ziyaretçilerini cesaretlendirmek için #universalmoments hashtag`i oluşturdular.

Fitbit: Beğeni sayısı: 570 bin

Piyasada çok eski olmasada yakında çoğu insanın ismini bileceği ve insanların spor yaparken kullanması için ürünler üreten bir markadır. Ne kadar adım attığınızı ölçen aletlerden kaç saat uyuduğunuzu hesaplayan ürünlere kadar geniş bir yelpazesi vardır.

Facebook sayfalarında promosyonlar yaparak geniş bir kitle yakalamışlardır. Facebook sayfalarını beğendiğiniz zaman sağlıklı yaşam ve spor ile ilgili onlaraca alıntı ve sınırsız kaynağa ulaşma imkanı sağlayarak sizleri adeta günlük ziyeretçi durumuna getiriyorlar.

Ayrıca Fitbit ürünleri ile elde ettiğin başarılar ve kırdığın rekorları kendi sayfalarında paylaşma şansınızda her zaman mümkündür.

Fitbit

Ayrıca bir arkadaşınızı Fitbit`e yönlendirip alışveriş yaptırdığınız zaman 10 dolar kazanıyorsunuz. Alışveriş yapmak gibi bir amacınız olmasada yaptıkları paylaşımlar sayesinde sağlıklı yaşamın formüllerini öğreneceğiniz bir gezintiye çıkabilirisniz Fitbit ile.

Yukarıda sözünü ettiğimiz markaların hemen hemen hepsinin aynı stratejilerle (içerik pazarlaması stratejisi) yola çıkarak rakiplerinin önünen geçtiğini görebilirsiniz. Çoğunun takipçileriyle etkileşim kurarak etkili olduğunu görüyoruz.

 

Kaynak:  sosyalmedya.co / http://bit.ly/1ymcA0U 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir