FROM THE BLOG

2020’de mobil dünyada neler olacak?

Telekomünikasyon markası Ericsson’un yayınladığı Mobilite Raporu’na göre, gelişmiş mobil teknolojiler 2020’ye kadar günlük hayatımızın sıradan bir parçası haline gelecek.  Akıllı telefon kullanıcı sayısı iki katından fazla artarak 6,1 milyar’a çıkacak, dünya nüfusunun %70’i akıllı telefon kullanacak ve dünyanın yüzde 90’ı mobil geniş bant ağları ile kapsanacak.

Mobil trendleri kapsamlı olarak değerlendiren rapor, gelişmiş pazarlarda kişi başına düşen cihaz sayısının giderek arttığını gösteriyor. Gelişmekte olan bölgelerde ise, akıllı telefon kullanımı gittikçe artıyor. 2020 yılına kadar bu artışın %80’inin, Asya Pasifik, Ortadoğu ve Afrika’dan geleceği tahmin ediliyor.  2020’de aylık veri kullanımı Kuzey Amerika’da 14 GB’a kadar yükselecek.

Rapora göre akıllı telefonlara artan ilgi, veri kullanımında hızlı büyümeyi beraberinde getiriyor. Buna göre akıllı telefon ile veri kullanımının 2020 yılına kadar on kat artacağı görülüyor. Veri trafiğinin yüzde 80’inin, akıllı telefonlar üzerinden elde edileceği ve akıllı telefon başına aylık ortalama veri kullanımının Kuzey Amerika’da 2020 yılına kadar 2,4 GB’tan 14 GB’a kadar yükseleceği raporda yer verilen veriler arasında.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir