FROM THE BLOG

2016 internet özgürlüğü raporu açıklandı

Altı yıldan bu yana internet özgürlüğüne ve küresel ölçekteki kısıtlamalara göre bir takım raporlar yayınlayan Freedom House, 2016 yılı detaylarını paylaştı. Buna göre dünya genelinde %67 oranında internet sansürü uygulanıyor. Ülkeler, askeri, ülke güvenliği ve aile hayatının korunmasına yönelik olarak çeşitli kısıtlama kararları alabiliyor.

Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar ile ceza alan kullanıcılar da sadece ülkemize has bir durum değil. Araştırma 38 ülkenin sosyal medya üzerinden işlenen suçlar nedeni ile vatandaşlarına ceza uyguladığını ortaya koymuş. 2016 yılında sosyal medya üzerinden yayınlanan içerikler, başkasının paylaştığı bir içeriği yeniden paylaşanlar ve Facebook’ta paylaşılan bir gönderiyi beğenenler dünyanın farklı ülkelerinde çeşitli cezalar almış durumda.

Türkiye’ye 61 Puan

İnternet özgürlüğü raporuna göre Türkiye 61 puan ile pek özgür olmayan ülkeler arasında gösteriliyor. ABD için bu rakam 18, Almanya için 19, Fransa için 25, İngiltere için 23, Güney Kore 36 seviyesinde. Ülkemizden daha yüksek bir orana sahip ülkelerden Rusya 65, Çin 88 puan ile derecelendirilmiş. Sosyal medya kısıtlamaları ve anlık mesajlaşma platformlarına uygulanan yasaklara göre belirlenen haritada özellikle Skype’ın yasaklı olduğu ülkelerin yüksek puan aldığı görülüyor.

Dünya genelindeki internet kullanıcılarının, ülkeler içinde uygulanan yasaklara göre bir oranlaması yapıldığında toplam kullanıcıların sadece %24’ünün özgür olduğu ortaya konmuş. %29 kısmen özgür, %35 ise özgür değil.
Kaynak: http://bit.ly/2fPJleV

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir